Firma Ecorama musi zapłacić ponad 470 tysięcy złotych!

Powstała w 2009 roku i miała zajmować się zbieraniem i odzyskiwaniem odpadów. Teraz po sześciu latach, firmy Ecoramy już nie ma, a hałdy śmieci nadal pozostały.

Jeszcze od ówczesnego zarządu powiatu, właściciel Ecoramy uzyskał zgody na zbieranie i odzyskiwanie odpadów. Plany firmy były imponujące. Zatrudnionych miało być 70 pracowników i wybudowana linia produkcyjna. Na planach się jednak skończyło. Z każdym miesiącem góra śmieci rosła. W 2012 roku starosta policki nie podpisał z Ecoramą kolejnej umowy na dzierżawę terenu. Firma musiała opuścić plac i wywieźć odpady. Tak się jednak nie stało. Sprawa trafiła do sądu okręgowego. Kroki poczynił także burmistrz Polic, który w 2013 roku nakazał wywiezienie 12 tysięcy ton odpadów.

- Niestety firma Ecorama nie usunęła tych odpadów i problem pozostał. Firmy Ecoramy w tej chwili nie ma, a hałdy śmieci pozostały. I to jest problem na styku gmina-powiat – mówi wicestarosta policki Paweł Mirowski.

W związku z tym w gminie i powiecie powołano zespoły do spraw ochrony środowiska. Ich zadaniem jest między innymi doprowadzenie do jak najszybszego rozwiązania problemu czyli usunięcia odpadów i odzyskania należności za bezprawne korzystanie z terenu. To ponad 470 tysięcy złotych.

- My nie mamy informacji o tym, aby firma była na etapie upadłości. Dla nas ta firma nadal funkcjonuje i będziemy próbowali wyegzekwować od niej te należności dodaje Paweł Mirowski.

Na placu przy ulicy Kamiennej pozostały tylko śmieci. Nie wiadomo ile ich jest dokładnie. Na pewno ponad 12 tysięcy ton. Koszt wywiezienia takiej ilości odpadów wynosi około dwóch milionów złotych. To kolejne obciążenie dla budżetu powiatu polickiego.

- Uzyskaliśmy potwierdzenie, że są środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na zamykanie nieczynnych składowisk, usuwanie dzikich wysypisk i myślę, że w tym kierunku będziemy zmierzać. Będziemy próbować uzyskać środki zewnętrzne, aby móc usunąć te odpady – mówi wicestarosta policki.

Jeśli jednak tak się nie stanie, starostwo będzie musiało za wywóz odpadów zapłacić z własnej kieszeni, a to obciąży podatników.